حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

91030608021

با ما در تماس باشـید

فرمالین لاشه

زمان مطالعه10 دقیقه

فرمالین لاشه - دموکریس
تاریخ انتشار : 4 می 2024تعداد بازدید : 0نویسنده : دسته بندی : مواد شیمیایی
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

فرمالین به عنوان یکی از پرکاربردترین مواد شیمیایی، دارای قابلیت‌های بسیاری است که از آن در صنعت پزشکی، آرایشی و بهداشتی، دامپزشکی، پرورش طیور، ساختمان‌سازی، پلاستیک و پلیمر، نساجی و زمینه‌های مختلف دیگری، به‌کار برده می‌شود. اما شاید یکی از موارد پر استفاده از ماده‌ی فرمالین، خاصیت ثابت‌سازی یا تثبیت‌کنندگی آن باشد.

فرمالین که در ترکیبات صنعتی نظیر چسب، رزین‌ها، پلاستیک و سایر تولیدات مشابه استفاده می‌شود، در ارتباط با نگهداری سالم از کالبدهای جاندارانی نظیر حیوان و انسان نیز، استفاده می‌شود. در این مقاله،‌ به خاصیت “تثبیت‌کنندگی” ماده‌ی شیمیایی و مهم فرمالین، خواهیم پرداخت.

فرمالین لاشه چیست؟

آیا تا به‌حال از موزه‌های زیست‌شناسی بازدید کرده‌اید؟ در چنین موزه‌هایی معمولاً کالبد بی‌جان حیوانات، خزندگان و انواع مختلفی از جاندارن، در محفظه‌ای حاوی ماده‌ای الکلی شکل، به نمایش گذاشته شده‌اند.

سوالی که ممکن است برای بازدیدکنندگان این موزه‌ها پیش بیاید این است که چگونه و به چه طریقی بدن این جانداران، بدون آسیب یا تغییر شکل، در مدت زمان طولانی نگهداری می‌شود؟ چگونه نشانه‌هایی از فاسد شدن، تغییر رنگ یا نابودی بافت بیرونی حیوان، وجود ندارد؟ پاسخ به این سوال، در کابرد مهم ماده‌ی شیمیایی فرمالین، به‌عنوان ماده‌ای تثبیت کننده، نهفته است.

فرمالین لاشه، ماده‌ی تثبیت‌کننده‌ای است که از آن، معمولاً در دانشگاه‌ها، موزه‌های زیست‌شناسی و مراکز تحقیقات علمی و پژوهشی مشابه استفاده می‌شود تا با کمک آن، از کالبد جانوران، حیوانات یا حتی جانداران (برای مثال جنین انسان)، در طولانی مدت نگهداری شود. در این روش از نگهداری، مایع فرمالین در محفظه‌ای ریخته و کالبد مورد نظر در آن قرار می‌گیرد.

فرمالین لاشه که همان فرمالین صنعتی می‌باشد، علاوه بر کارکرد تثبیت کنندگی، به‌عنوان یک ماده‌ی ضدعفونی نیز عمل می‌کند. بدین طریق که هرگونه آلودگی، باکتری، ویروس یا انگل و موارد مشابه، به محض برخورد با فرمالین، ساختار اندامی‌شان از هم گسسته و نابود می‌شوند. از همین خاطر، دامداری‌ها یا مراکز نگهداری از حیوانات، در صورت تلف شدن حیوانی که امکان ابتلای آن به آلودگی یا بیماری خاصی از آن وجود داشته، از فرمالین برای ضدعفونی مرکز خود استفاده می‌‌کنند تا از این طریق، از ابتلا و گسترش آلودگی جلوگیری کنند.

فرمالین لاشه یا فرمالین برای جسد، از ترکیبات شیمیایی خاص و منحصر‌ به‌فردی دارا است و تولید آن، نیازمند مواد اولیه‌ی با کیفیت و همچنین، شیوه‌ی ساخت صحیح و اصولی است. از همین رو، تولید این ماده توسط برخی از برندها ممکن است کاربرد چندان مطلوبی نداشته باشد. با توجه به این موضوع، اگر به‌دنبال بهترین برندهای موجود از فرمالین لاشه در ایران هستید، می‌توانید با انتخاب محصولات ارائه شده توسط دموکریس، بدون هیچ‌گونه نگرانی از ضعف کیفی، محصول خود را ثبت سفارش و خریداری نمایید.

ویژگی ها و خواص فرمالین لاشه

تثبیت کنندگی

ساختار اندامی کالبد جانور یا جاندار را، در طولانی مدت حفظ می‌کند و مانع از تغییر شکل آن می‌شود. این موضوع برای دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیاتی که بر روی گونه‌های مختلفی از جانوران، به‌صورت تخصصی مطالعه می‌کنند، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

ضدعفونی

فرمالین برای جسد، به‌عنوان یک ماده‌ی شیمیایی قوی، از هرگونه فاسد شدن کالبد حیوان جلوگیری کرده و مانع از انتقال، سرایت و گسترش بیماری احتمالی حیوان مریض، به سایر حیوانات می‌شود. همچنین جهت ضدعفونی و حفظ بهداشت، در مراکز پرورش دام و طیور نیز استفاده می‌شود تا هرگونه بیماری و آلودگی را نابود سازد.

کاربرد فرمالین لاشه

همان‌طور که اشاره شد، از فرمالین لاشه (فرمالین برای جسد) به‌طور معمول در مراکزی نظیر دانشگاه‌ها، سازمان‌های تحقیقاتی و علمی مرتبط با حوزه‌ی زیست‌شناسی و جانور شناسی استفاده می‌شود. در این مراکز، امکان نگهداری کالبد جانورانی خاص، در معرض انقراض یا حتی انقراض یافته وجود دارد. ماده‌ی فرمالین و خاصیت تثبیت‌کنندگی طولانی مدت آن، موجب می‌شود بدن جانور پوسیده نشود و هیچ‌گونه آسیبی از نظر تخریب، پوسیدگی یا تغییر رنگ و شکل ظاهری، آن را تهدید نکند.

موزه‌ها از فرمالین لاشه استفاده‌ای مشابه، نظیر مورد قبلی می‌کنند. بدن حیوان یا جانوری مانند عقرب، مار یا دیگر حیوانات، در فرمالین قرار می‌گیرد تا بازدید کنندگان، امکان مشاهده‌ی آن را داشته باشند.

در بسیاری از دانشگاه‌های دنیا، در رشته‌های پزشکی، جسد انسان جهت کالبدشکافی و شناخت بیشتر آناتومی انسان  توسط دانشجویان، استفاده می‌شود. در چنین مواردی، از فرمالین لاشه برای حفظ تقریبی بافت‌های بدن استفاده می‌شود تا بدن، دچار از هم گسیختگی نشود. همچنین فرمالین از فاسد شدن و همچنین ایجاد بوی بدن کالبد، جلوگیری می‌کند.

انواع فرمالین لاشه

انواع فرمالین لاشه - دموکریس
انواع فرمالین لاشه – دموکریس

ماده‌ی شیمیایی فرمالین برای جسد، با توجه به کارکردی که قرار است از آن بهره برد، درصدهای مختلفی را می‌طلبد. فرمالین لاشه، به‌صورت محلول بوده و میزان پیشنهادی برای استفاده از آن، میزان ۱۰درصد است. اما با توجه به اینکه شرکت‌های مختلف، دستورالعمل‌های مختلفی را در رابطه با ترکیب محصول خود دارند، معمولا این موضوع را بر روی محصول اعلام می‌کنند. بنابراین، دستورالعمل‌های درج شده بر روی محصول، مهم‌ترین راهنما برای استفاده کننده تلقی می‌شود.

ایمنی فرمالین لاشه

ماده‌ی فرمالین برای جسد که با انواع و درصدهای متفاوت برای کاربردهای مختلف تولید می‌شود، به‌عنوانی یک ترکیب شیمیایی قوی و البته خطرناک برای انسان شناخته می‌شود. طبق تحقیقات علمی صورت گرفته، این ماده در صورت تماس با پوست فرد یا استفاده‌ی آن به هر طریقی که وارد بدن انسان شود، تهدید بسیار خطرناکی برای انسان به‌حساب می‌رود.

از همین خاطر، رعایت نکات ایمنی و بهداشتی، از سوی سازمان‌های بین‌المللی مختلف و همچنین شرکت‌های تولید کننده مطرح شده است، می‌تواند خطرات استفاده از این ماده‌ی پر کاربرد را برای انسان کم و حتی از بین ببرد.

استفاده از دستکش و لباس ایمنی:

همان‌طور که عنوان شد، اگر تماس پوستی از طریق بدن انسان با ماده‌ی فرمالین صورت بگیرد، خطر بسیار بزرگی انسان را تهدید می‌کند. پوشیدن دستکش و لباس ایمنی مقاوم، ریسک تماس ماده‌ی فرمالین با بدن انسان را به کمترین میزان کاهش می‌دهد و به‌عنوانی محافظی برای سلامتی انسان تلقی می‌شود.

استفاده از ماسک

ماده‌ی فرمالین حاوی بوی بسیار تند و تیزی هست که همین بو، به‌عنوان یک گاز سمی و خطرناک برای انسان شناخته شده است. از همین خاطر، برای جلوگیری از ورود این گاز خطرناک به درون ریه و بدن، زمان استفاده از فرمالین، می‌بایست حتماً از ماسک محافظتی بهداشتی استفاده کرد.

استفاده از ظرف یا محفظه‌ی مقاوم

با توجه به نکاتی که ذکر شد، ماده‌ی فرمالین و کالبد جانور یا حیوان، باید در محفظه‌ای ریخته شود که امکان شکسته شدن یا ترک برداشتن آن بسیار کم باشد. ظروف شیشه‌ای نازک، احتمال شکستگی یا ترک برداشتن را داشته و همین موضوع، امکان آسیب به فرد یا افرادی که به‌صورت اتفاقی و بدون لباس و وسایل مراقبتی در کنار محفظه حضور دارند را بیشتر می‌کند. همچنین درب محفظه باید به محکم‌ترین شکل بسته شود تا احتمال باز شدن آن به سادگی میسر نشود.

استفاده از غلظت و درصد مناسب فرمالین

جهت به‌کاربردن ماده‌ی فرمالین برای کالبد یا جسد، باید به این موضوع توجه داشته باشید که میزان بالای غلظت فرمالین ممکن است کالبد را از بین ببرد. معمولا توصیه می‌شود برای چنین استفاده‌ای از فرمالین، از محلول ۱۰ درصد استفاده شود تا آسیبی، بافت کالبد جاندار را تهدید نکند. این موضوع به‌علت اسیدی بودن فرمالین عنوان شده است.

جلوگیری از حضور کودکان یا افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی و پوستی‌، در محل

گاز شیمیایی و تندی که از فرمالین متصاعد می‌شود، برای دو گروه از افراد بسیار خطرناک تلقی می‌شود.

گروه اول؛ کودکان هستند که حضورشان حتی در محیط‌های آزمایشی، عمدتاً ممنوع می‌باشد.

گروه دوم؛ بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی (نظیر آسم) و بیماری‌های پوستی هستند. همان‌طور که اشاره شد، گاز تند و سمی حاصل از فرمالین، به‌عنوان عاملی تهدیدآمیز برای انسان تلقی می‌شود. با این حساب حضور افرادی با سابقه‌ی این بیماری‌ها، در محیط استفاده از فرمالین خطرناک است.

نحوه استفاده از فرمالین برای جسد

نحوه استفاده از فرمالین لاشه برای جسد - دموکریس
نحوه استفاده از فرمالین لاشه برای جسد – دموکریس

فرمالین لاشه به‌علت دارا بودن خاصیت تثبیت‌کنندگی، عمدتاً از دو طریق استفاده می‌شود. این مسئله بستگی به نیاز و کاربرد استفاده کننده‌گان نیز دارد.

۱. استفاده از فرمالین، به‌عنوان ماده‌ی تثبیت کننده‌‌ای که کالبد در آن وجود دارد

استفاده از این روش، بسیار متداول است. در آزمایشگاه‌های علمی، مراکز تحقیقاتی، دانش‌آموزی و حتی موزه‌های زیست‌شناسی و جانور شناسی، دیده می‌شود که یک جنین نوزاد انسان و یا عقرب، مار و سایر حیواناتی از این دست، در یک محفظه‌ی شیشه‌ای شفاف قرار گرفته‌ و در طولانی مدت، هیچ تغیر شکلی در آن رخ نمی‌دهد.

این روش نیاز به کار پیچیده‌ای ندارد، چرا که صرفا درصد و غلظت فرمالین باید اندازه‌گیری شده و پس از آن، با رعایت تمامی نکات ایمنی و بهداشتی، کالبد در فرمالین قرار گیرد. حتی گاهی دیده شده است که در بهداری یا مراکز درمانی روستاها و مراکزی که از شهر دور هستند، از این روش برای نگهداری طولانی‌مدت حیواناتی که توسط اهالی کشته شده‌اند، نظیر مار یا عقرب استفاده می‌شود.

۲. استفاده از فرمالین، برای کارکردی نظیر مومیایی

مصریان باستان، به مومیایی کردن مردگان خود معروف هستند. آن‌ها بیشتر جنازه‌ی افراد شناخته شده، نظیر فراعنه‌ی خود را به‌صورت مومیایی در می‌آوردند تا از آن طریق، در برابر فاسد شدن، تغییر شکل و تجزیه کالبد جلوگیری کنند. این موضوع ریشه‌ای در آیین، افکار، باورها و عقاید مصریان باستان داشت که معتقد بودند، جسد مردگان، روزی همراه با بازگشت روح در آن‌ها، زنده خواهد شد و باید از کالبد مردگان، به‌خوبی حافظت و نگهداری شود.

اکنون که قرن‌ها از پایان تمدن مصریان باستان می‌گذرد، از روش مومیایی به طریقه‌ای دیگر استفاده می‌شود. این‌بار علت مومیایی کردن اجساد نسبت به باورهای مصریان باستان، به کلی متفاوت است. برای مثال، کالبد فردی که در کشور دیگری از دنیا رفته است و باید در پروازهای چندین ساعته به زادگاه خود بازگردد، ممکن است دچار تغییر شکل و مشکلاتی نظیر آن شود. از همین خاطر، جهت نگهداری موقت، تلاش می‌شود تا خون موجود در کالبد فرد را تخلیه کنند و پس از آن، فرمالین با غلظت مناسب را به بدن فرد تزریق کنند. فرمالین که همواره به‌عنوان ماده‌ای تثبیت کننده نیز شناخته می‌شود، موجب جلوگیری از هم‌گسستگی پوست و کالبد می‌شود.

موردی که ذکر شد، معمولاً به‌عنوان یکی از قوانین شرکت‌های هواپیمایی و ایرلاین‌های بین‌المللی عنوان می‌شود. این شرکت‌ها با وضع قانون مومیایی کردن جنازه، تلاش می‌کنند تا از فاسد شدن در حین پرواز و بروز مشکلات، جلوگیری نمایند.

دانشجویان پزشکی در دانشگاه‌های مختلف دنیا، جهت شناخت کالبد انسان و یا حتی حیوانات، نیاز به تشریح بدن بی‌جان دارند. تزریق فرمالین به کالبد حیوان یا انسان، موجب نگهداری طولانی مدت و حفظ تقریبی بافت پوستی، رگ‌ها و عناصر داخل کالبد جاندار می‌شود.

فرمالین لاشه عمدتاً در چه مراکزی استفاده می‌شود؟

  • مراکز علمی و پژوهشی مرتبط با زیست‌شناسی یا جانورشناسی
  • مراکز پرورش دام و طیور
  • آزمایشگاه‌های پزشکی و دامپزشکی
  • مراکز پزشکی قانونی

تهیه فرمالین لاشه

تهیه فرمالین لاشه - فرمالین برای جسد - دموکربس
تهیه فرمالین لاشه – فرمالین برای جسد – دموکربس

با توجه به توضیحاتی که ارائه شد، اگر قصد ثبت سفارش و خریداری محصول “فرمالین لاشه” را دارا هستید، می‌توانید بهترین برندهای ساخته شده از ماده‌ی فرمالین را از شرکت دموکریس تهیه نمایید.

دموکریس با بیش از ۳۰ سال تجربه‌ی درخشان، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عرضه‌کنندگان مواد شیمیایی صنعتی در کشور شناخته می‌شود.

شما می‌توانید جهت ثبت سفارش این محصول، از طریق شماره‌های درج شده با همکاران ما در بخش فروش تماس حاصل نموده و پس از اطمینان از موجودی محصول در انبار، نسبت به سفارش و پرداخت هزینه‌ی آن اقدام نمایید.

این اطمینان به شما داده می‌شود که تمامی برندهای ارائه شده توسط شرکت بازرگانی دموکریس، جزو بهترین برندهای روز دنیا حساب شده و از بهترین کارایی و عملکرد برخوردار باشند.

دموکریس به عنوان یکی از بزرگترین تامین کنندگان فرمالین صنعتی، آمادگی خود را برای ارائه این محصول به مصرف کنندگان اعلام می‌نماید.

برای خواندن بیشتر در مورد فرمالین لاشه، می‌توانید اینجا کلیک کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
مشاوره رایگان محصولات:09052327249