حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

91030608021

با ما در تماس باشـید

کاربرد فرمالین در پرورش ماهی

زمان مطالعه7 دقیقه

کاربرد فرمالین در پرورش ماهی - دموکریس
تاریخ انتشار : 2 می 2024تعداد بازدید : 0نویسنده : دسته بندی : مواد شیمیایی
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

کاربرد فرمالین در پرورش ماهی

فرمالین یکی از شناخته شده‌ترین و پرکاربردترین مواد شیمیایی ضدعفونی به‌شمار می‌رود که امروزه در شاخه‌های مختلف صنعتی به‌کار گرفته می‌شود. خاصیت ترکیبات این ماده به‌گونه‌ای است که می‌تواند در مقادیر مختلف و با برخی مواد دیگر، کاربردهای مختلف و متنوعی را از خود بروز دهد.

این ماده با طی کردن آزمایش‌ها و تحقیقات متنوع توانسته، تاییدیه‌ی سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) را در راستای استفاده‌‌ بر روی برخی از حیوانات، جهت جلوگیری از بروز و گسترش انواعی از بیماری‌ و باکتری‌ها را به دست آورد. استفاده از ماده‌ی فرمالین بالطبع، می‌بایست با مقدار و درصد مشخص و استانداردی لحاظ شود که توسط شرکت سازنده اعلام شده است. بدون شک عدم توجه به مقدار مورد استفاده از این ماده، امکان بروز عوارض را در پی خواهد داشت.

فرمالین در صنعت پرورش ماهی، به‌عنوان ماده‌ی ضد انگل و آلودگی به‌کار می‌رود. این ماده پس از حل شدن در آبی که ماهی در آن قرار دارد، نسبت به کنترل عفونت‌های خارجی و پوستی ماهی‌ها (از قبیل انگل‌هایی که ممکن است بر روی آبشش، پوست و باله‌ها) اقدام می نماید. استفاده از این ماده می‌تواند به طرز قابل توجهی پساب درون آب را کنترل و تصفیه نماید.

فرمالین با ترکیب شیمیایی خاصی که دارا است، ساختار اندامی باکتری و انگل را مورد هدف قرار داده و تا درصد بالایی، آلودگی موجود درون آب را از بین می‌برد. این کاربرد که حمام درمانی ماهی‌ها نیز عنوان می‌شود، موجب جلوگیری از گسترش بیماری در سطح وسیع، میان ماهی‌های استخر می‌شود. این ماده کارکرد خود را از طریق لایه‌ی بیرونی ماهی انجام می‌دهد و خطر زیادی، بافت گوشتی ماهی را تهدید نمی‌کند. مسلماً با این توضیح، نباید نگرانی انتقال فرمالین از طریق گوشت ماهی به انسان باشیم.

 جهت خرید فرمالین 37 درصد و یا استعلام قیمت با کارشناسان ما در دموکریس تماس بگیرید.

02191030608 | 09052327249

برندهای فرمالین جهت استفاده در پرورش ماهی

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) به‌عنوان یکی از سازمان‌های بهداشتی در سراسر دنیا، استفاده از دو برند فرمالین در فرایند پرورش ماهی تایید کرده است. برند Parasite-S توسط کمپانیSyndel  و برند Formacide-B تولید شده در کمپانی BL Mitchell Inc که هر دو در محصول کشور آمریکا هستند، موفق به دریافت این تاییدیه شده‌اند. غیر از این دو برند، محصولات دیگری نیز در بازار جهانی وجود دارد که مجوزهای لازم را از سازمان‌های بهداشتی دنیا کسب نموده‌اند.

گروه صنعتی دموکریس، با بیش از ۳۰ سال تجربه‌ی درخشان، یکی از مهم‌ترین مراکز عرضه‌کننده‌ی انواع مواد تصفیه‌کننده در ایران به‌شمار می‌رود. شما می‌توانید به‌روزترین و جدیدترین مواد ضدعفونی و تصفیه کننده‌‌ی آب مورد استفاده در صنعت پرورش ماهی را، از این مجموعه سفارش دهید.

خرید فرمالین پرورش ماهی - دموکریس

نحوه استفاده از فرمالین در پرورش ماهی

در صنعت پرورش ماهی، از فرمالین مایع استفاده می‌شود. محلول فرمالین معمولاً زمانی به‌کار می‌رود که احتمال وجود انگل، آلودگی یا باکتری‌های مخرب، درون آب ماهی‌ها و سرایت و گسترش آن وجود داشته باشد. محلول فرمالین، طبق معیارهای متفاوتی باید اندازه‌گیری و وارد آب شود. زمان حضور ماهی‌ها در آب حاوی فرمالین، میزان گنجایش حوضچه و همچنین وضعیت و گونه‌ی ماهی‌ها، از جمله نکات مهمی به‌شمار می‌روند که می‌بایست پیش از تصفیه و پاکسازی آب ماهی‌ها، به آن‌ها توجه بسیار داشت.

مراحل استفاده از فرمالین در پرورش ماهی

پیش از آغاز فرایند اضافه کردن ماده فرمالین به آب استخر، می‌بایست نکاتی را مدنظر قرار داد.

گام اول

ابتدا باید میزان حوضچه‌ی آبی که احتمال وجود بیماری در آن وجود دارد ارزیابی شود. هرگونه احتمال و حدس، می‌تواند فرایند کار را با چالش‌های عدیده‌ای روبرو سازد. میزان اندازه‌ی مواد مصرفی، باید بر اساس فاکتورهای دیگری نظیر گونه‌ و وضعیت ماهی، همچنین مدت زمان حضور ماهی‌ها در آب همراه با مواد، تعیین شود.

پس از رعایت موارد ذکر شده، باید طبق دستورالعمل شرکت سازنده‌ی فرمالین، ماده را به میزان مدنظر به آب اضافه کرد. باید توجه داشت که اضافه کردن ناگهانی آب، موجب ایجاد استرس در ماهی‌ها می‌شود. از همین خاطر توصیه شده تا محلول آماده، به آرامی و در چند نوبت، از کناره‌های استخر وارد آب شود.

هنگام اضافه کردن فرمالین به آب، می‌بایست هوادهی به‌صورت پر قدرت در آب انجام شود. ترکیبات شیمیایی فرمالین، موجب کاهش اکسیژن و در پی آن، خفگی ماهی‌ها می‌شود. بنابراین هنگام اضافه شدن فرمالین به آب، می‌بایست اکسیژن لازم وجود داشته باشد. در فرایند ضدعفونی، آب جدیدی غیر از آب پیشین ماهی‌ها (و محلول فرمالین) نباید به آب افزوده شود؛ چرا که ورود جریان آب تازه موجب کاهش اثردهی ماده، بر روی انگل‌ها و آلودگی‌های موجود در آب می‌شود.

گام دوم

در زمان استفاده از محلول، می‌بایست یک ناظر، به‌صورت دقیق علائم و رفتارهای ماهیان را رصد کند. هرکدام از ماهی ها که نسبت به ماده، تنش خاصی نشان می‌دهد (مانند تلاش برای بیرون پریدن از آب یا نفس‌نفس زدن) باید سریعاً از آب خارج و به آب عادی (عاری از ماده‌ی تصفیه کننده یا همان فرمالین) منتقل شود. از همین خاطر پیشنهاد می‌شود عملیات پاکسازی، هنگامی انجام شود که نور کافی در محیط موجود باشد تا از هرگونه تلف شدن یا آسیب به ماهی‌ها، سریعاً جلوگیری شود.

گام سوم

پس از پایان زمان مشخص شده برای حمام ماهی‌ها، آب حاوی فرمالین می‌بایست به مرور از حوضچه خارج و جایگزین آن، که آب بدون فرمالین است، همزمان وارد محیط زیست ماهی‌ها شود. هرگونه تغییر ناگهانی و جابجایی ماهی‌ها، موجب بروز شوک در این‌گونه از آبزیان می‌شود. بنابراین به خروج و ورود تدریجی آب، توجه ویژه‌ای باید داشت.

مضرات استفاده از فرمالین در پرورش ماهی

مضرات استفاده از فرمالین در پرورش ماهی - دموکریس

استفاده از ماده‌ی شیمیایی فرمالین در استخرهای پرورش آبزیان، چندان عاری از مشکل و مضرات نیست. برخی از مضراتی که استفاده از فرمالین در پروش ماهی در پی دارند، به شرح زیر است:

۱. امکان کاهش اکسیژن آب

فرمالین هنگام ورود به آب درون استخر، اکسیژن محلول در آب را کاهش داده و همین موضوع، ممکن است موجب بروز خطراتی نظیر خفگی ماهیان استخر شود. بنابراین، باید نسبت به میزان استفاده از فرمالین در آب استخر توجه کافی صورت گیرد، تا از بروز خسارات‌های مادی هنگفت، جلوگیری شود.

۲. امکان ورود ماده از طریق ماهی به انسان

همان‌طور که عنوان شد، استفاده از فرمالین سطح بیرونی ماهی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. همین مسئله باعث می‌شود تا پس از صید ماهی حتی در زمان بلند مدت، مقداری از ماده بر روی بدن و آبشش باقی مانده باشد.

توصیه‌ای که محققان به مصرف‌کنندگان ماهی دارند این است که پیش از پختن، سطح بیرونی ماهی را به‌صورت کامل شستشو داده تا احتمال ورود فرمالین به بدن، به کمترین میزان و حتی میزان ناچیزی برسد. همچنین هنگام پخت، دمای درونی ماهی باید به ۷۰ درجه سانتی‌‌گراد یا بیشتر برسد، چرا که این در این دما، ماده‌ی فرمالین تجزیه و نابود می‌شود.

۳. هزینه‌ی بالا

استفاده از فرمالین در استخرهای پرورش آبزیان، به‌عنوان ماده‌ی ضدعفونی کننده، به نسبت برخی از روش‌های دیگر دارای هزینه بیشتری است. هزینه‌ی بالاتر این محصول نسبت به سایر مواد شیمیایی ضدعفونی کننده، به‌علت ترکیبات خاص و اثرگذار این محصول، بر روی مواد انگلی و باکتری‌های موجود در آب آبزیان است.

نکات مهم در استفاده از فرمالین در پرورش ماهی

  • پیش از استفاده از ماده باید آگاه باشید از اینکه، میزان فرمالین با میزان آبی که در استخر وجود دارد باید متناسب باشد. ورود بیش از اندازه‌ی فرمالین به ب، موجب کاهش اکسیژن شده و آسیب جدی به ماهی‌ها را در پی خواهد داشت. معمولا شرکت‌های سازنده محصول، دستورالعمل‌های لازم نسبت به مقدار مورد نیاز برای استفاده در حجم‌های مختلف آب را اعلام می‌کنند.
  • سیستم هوادهی همراه به آب، حتما باید با قدرت بالایی کار کند، چر که هرگونه کاهش اکسیژن، مرگ ماهی‌ها را در پی خواهد داشت.
  • مسئولان مربوط به ضدعفونی آب باید آگاه باشند که فرمالین، اساساً ماده‌ای خطرناک برای انسان محسوب می‌شود. از این خاطر حتی تماس با پوست دست، عواقب بسیار خطرناکی را در پی خواهد داشت. بنابراین استفاده از تجهیزات محافظتی، هنگام افزودن فرمالین و تخلیه آن از حوضچه، الزامی است.

شرکت دموکریس به عنوان بزرگترین تامین کننده فرمالین 37 درصد در کشور، آماده عرضه این محصول به همکاران و مصرف کنندگان نهایی می‌باشد.

برای خواندن مطالب بیشتر در مورد کاربرد فرمالین در پرورش ماهی، اینجا کلیک کنید.

امتیاز post
مشاوره رایگان محصولات:09052327249