حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

91030608021

با ما در تماس باشـید

فرمالین در پزشکی

زمان مطالعه10 دقیقه

فرمالین در پزشکی - دموکریس
تاریخ انتشار : 6 می 2024تعداد بازدید : 0نویسنده : دسته بندی : مواد شیمیایی
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

در جهانی که زندگی می‌کنیم، ردپای محصولات و فرآورده‌های مختلف شیمیایی، با کاربردهای مختلف و متنوع را، بیش از پیش می‌توانیم مشاهده کنیم. از شاخه‌های گوناگون صنعتی نظیر ساخت رزین، چسب و تولید پلاستیک و پلیمر گرفته تا حوزه‌ی بهداشت و سلامت، همگی از ماده‌ی شیمیایی فرمالین، به طریقه‌های مختلفی، جهت استفاده‌هایی هدفمند، بهره می‌گیرند.

اگر بخواهیم کاربردی نزدیک به علم پزشکی را برای ماده‌ی شیمیایی فرمالین متصور شویم، استفاده از آن در حوزه‌ی دامپزشکی می‌تواند مثال خوبی باشد. فرمالین دامپزشکی با غلظت ۳۸ درصد، از روش‌های ضدعفونی کننده‌ای به‌شمار می‌رود که برای نگهداری و حفاظت از سلامت دام‌ها و طیور، به‌کار گرفته می‌شود. همچنین در آزمایشگاه‌های دامپزشکی، جهت نمونه‌برداری از بافت پوستی یا گوشتی حیوانات، از فرمالین دامپزشکی استفاده می‌شود.

در این مقاله، به استفاده‌های مهم و حیاتی از ماده‌ی فرمالین، که به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم، بر زیست و زندگی انسان تاثیر گذار بوده و همچنان مهم تلقی می‌شوند، اشاره خواهیم کرد.

کاربرد فرمالین در پزشکی

ماده‌ی فرمالین، برای افرادی که در بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و همچنین اتاق‌های عمل فعالیت داشته‌اند، محصول نام آشنایی است. معمولاً آن را با بو یا گاز تندی که از خود متصاعد می‌کند می‌شناسند. اگر بخواهیم به پرکاربردترین استفاده‌ی بیمارستان‌ها از ماده‌ی فرمالین اشاره کنیم، باید از خاصیت ضدعفونی کنندگی این محصول شروع نام ببریم.

بیمارستان‌ها با توجه به اینکه محلی برای مراجعه، حضور و درمان افراد بیمار است، به‌عنوان یکی از آلوده‌ترین مراکز تجمع باکتری‌ها و یا ویروس‌ها شناخته می‌شود. با توجه به این موضوع، از ماده‌ی فرمالین در جهت خاصیت ضدعفونی و بسیار قوی آن، استفاده می‌شود. فرمالین با ترکیب شیمیایی منحصر به‌فردی که دارد، به محض برخورد با هرگونه باکتری، ویروس، قارچ و یا سایر آلودگی‌ها، اندام ساختاری آن را مورد هدف قرار داده و آن را به‌صورت کامل نابود می‌سازد.

کاربرد فرمالین در پزشکی - دموکریس
کاربرد فرمالین در پزشکی – دموکریس

ماده‌ی شیمیایی فرمالین، از بویی تند و سمی برخوردار است. این بو یا گاز، با توجه به آزمایش‌های صورت گرفته توسط سازمان‌های مختلف بهداشتی، برای انسان خطرناک توصیف شده است. هر کدام از پرسنل و افرادی که با این ماده مواجه می‌شوند، می‌بایست از وسایل و امکانات مراقبتی و بهداشتی لازم برخوردار باشند تا از هرگونه آسیب احتمالی جلوگیری نمایند.

دیگر کاربرد فرمالین، بهره‌گیری در تولید برخی از واکسن‌های پزشکی است. شاید این استفاده از فرمالین، یکی از بزرگ‌ترین کمک‌های این ماده، به بشریت شناخته شود. همان‌طور که اطلاع دارید، در برخی از واکسن‌های دنیا، از ویروس یا بیماری ضعیف شده‌ای استفاده می‌شود تا با ورود این عنصر ضعیف و کم خطر اما آلوده، به درون بدن، سیستم ایمنی انسان آن را شناسایی کرده و خود را برای مقابله با آن آماده سازد.

فرمالین در آزمایشگاه‌های تخصصی تولید واکسن، جهت ضعیف ساختن ویروس یا نمونه‌هایی از بیماری‌های مختلف به‌کار می‌رود تا هرگونه خطر احتمالی آن کاسته شده و برای کمک به سیستم ایمنی بدن انسان آماده و در نهایت به افراد تزریق شود.

از نمونه واکسن‌هایی که تا به‌حال، از فرمالین برای تولید و ساخت آن کمک گرفته شده است می‌توان از واکسن آنفولانزا، هپاتیت و فلج اطفال نام برد.

یکی از شناخته شده‌ترین کاربردهای فرمالین در صنعت، خاصیت تثبیت‌کنندگی آن است. در استفاده‌ی پزشکی و آزمایشگاهی از فرمالین، این ماده برای تثبیت نمونه بافت‌های سلولی انسانی به‌کار می‌رود. فرمالین از نابودی، تغییر شکل و فاسد شدن این نمونه‌ها و بعضاً برخی دیگر مواد آزمایشگاهی دیگر به‌کار می‌رود.

سایر کاربرد فرمالین در پزشکی

کاربرد درمانی

از دیگر کاربردهای فرمالین پزشکی در عرصه‌ی سلامت، کارکرد درمانی و موثر آن است که کمتر به آن پرداخته شده. طبق تحقیقات و مقالات پزشکی بین‌المللی منتشر شده، استفاده از فرمالین برای درمان برخی از عفونت‌های انسانی نظیر عفونت ادراری اثبات شده است.

کاربرد تثبیت کنندگی یا نگهدارنده

نوع دیگری از کارکرد تثبیت‌کنندگی فرمالین، استفاده برای نگهداری از جسد است. در برخی از موارد خاص، نیاز است تا جنازه، در مدت زمان بیشتری، به‌صورت سالم و با حداقل‌ترین تغییرات در بافت سلولی آن نگهداری شود. غیر از سردخانه، ماده‌ی فرمالین راهکار دیگری است که جنازه را مانند فرایندی که از مومیایی می‌شناسیم، ثابت و بدون تغیر، تثبیت می‌کند.

استفاده از فرمالین برای نگهداری جنازه در مدت زمان بیشتر، در دو حالت استفاده می‌شود. نخست برای استفاده‌های علمی در دانشگاه‌های پزشکی. در این حالت، جنازه برای کالبد شکافی، شناخت آناتومی انسان و موارد علمی، در دسترس دانشجویان و اساتید دانشگاهی قرار می‌گیرد. در حالت دوم، فرمالین برای جسدهایی استفاده می‌شود که می‌بایست از طریق هواپیما، از کشوری به کشور دیگر انتقال پیدا کنند. این موضوع جزو قوانین برخی از شرکت‌های هواپیمایی و ایرلاین‌های بین‌المللی شناخته شده است.

خرید فرمالین پزشکی

خرید فرمالین پزشکی - دموکریس
خرید فرمالین پزشکی – دموکریس

اگر قصد خرید فرمالین پزشکی را دارا هستید، باید نسبت به انتخاب نوع برند و کیفیت محصول، توجه بسیار زیادی داشته باشید. برخی از تولیدات فرمالین پزشکی، متاسفانه از نظر غلظت و کیفیت تولید، دچار ایرادات و کاستی‌های بسیاری هستند. با توجه به کارکرد مهم این ماده، توصیه می‌شود محصول مورد نظر را از مجموعه‌ای مطمئن خریداری نمایید.

دموکریس، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین مراجع ارائه و عرضه‌ی محصولات شیمیایی فرمالین پزشکی، با فروش و عرضه‌ی بهترین برندهای روز دنیا، همواره درصدد فروش محصولاتی با کیفیت بوده، تا رضایت خریداران گرامی چندین ساله‌ی خود را فراهم نماید.

جهت خریداری محصول فرمالین پزشکی از شرکت دموکریس، می‌توانید با تماس از طریق شماره‌های درج شده، نسبت به موجودی محصول و همچنین قیمت آن آگاهی پیدا کرده و سفارش خود را در کوتا‌ترین زمان ممکن ثبت نمایید.

مزایای کاربرد فرمالین در پزشکی

هنگامی که برای منظور خاصی، قرار است اقدام به خرید مواد شیمیایی صنعتی کنید و یا از ماده یا محصولی استفاده شود، می‌بایست ضمن تحقیق در مورد چگونگی کارکرد و عملکرد آن، نسبت به مزایا و معایب آن اطلاعات کاملی کسب نمود. ماده‌ی فرمالین که در عرصه‌ی پزشکی از آن استفاده می‌شود، یکی از محصولات مهمی به‌شمار می‌رود که در صورت استفاده درست و صحیح از آن، دارای مزایایی قابل توجه است.

مزایای کاربرد فرمالین در پزشکی - دموکریس
مزایای کاربرد فرمالین در پزشکی – دموکریس

در ادامه به برخی از خاصیت‌ها و کاربرهای مفید استفاده از فرمالین، در حوزه‌ی پزشکی اشاره خواهیم کرد.

1- خاصیت ضدعفونی کنندگی

با توجه به تجمع و انباشت میزان بسیار بالایی از انواع آلودگی‌ها، میکروب‌ها، ویروس‌ها و حتی برخی از انواع قارچ‌ها در مراکز بهداشتی، نیاز است تا نقاطی که احتمال آلودگی در آن‌ها زیاد به نظر می‌رسد، پاکسازی، مرتباً ضدعفونی و استریل شوند. همان‌طور که اشاره شد، فرمالین به‌علت دارا بودن از یک ترکیب شیمیایی قوی و موثر، می‌تواند در برخورد با هرگونه آلودگی نظیر انگل، ویروس، باکتری و نظیر آن، اندام ساختاری آن را مورد هدف قرار داده و از زیست آن عنصر آلوده و گسترش آن جلوگیری کند. از فرمالین برای استریل سازی برخی از وسایل بیمارستانی، همچنین محل‌های آلوده و حساس بیمارستان، نظیر اتاق عمل استفاده می‌شود.

۲- ایمنی فرمالین

با توجه به توضیحاتی که در این مقاله ارائه شده، استفاده از ماده‌ی فرمالین می‌بایست منوط به در نظر گرفتن برخی از نکات ایمنی و بهداشتی باشد، چرا که به‌عنوان یک ماده‌ی شیمیایی، از قدرت و تاثیر بسیار بالایی برای دفع و از بین بردن انواع آلودگی‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها و مواردی نظیر آن، برخوردار است. در صورتی که هنگام استفاده از فرمالین، از ماسک، دستکش و وسایل مراقبتی استفاده شود، خطری از سوی این ماده، پرسنل را تهدید نمی‌کند.

هرکدام از کارکنان یا مسئولان بیمارستانی و یا آزمایشگاهی که با این ماده مواجه می‌شوند، می‌بایست از تمامی تجهیزات و وسایل مراقبتی عنوان شده برخوردار و نکات عنوان شده را رعایت نمایند:

  • استفاده از دستکش، ماسک مخصوص، عینک و لباس محافظ، جهت جلوگیری از هرگونه تماس تنفسی و یا پوستی با ماده‌ی فرمالین.
  • عدم نگهداری فرمالین در ظرف فلزی (به‌علت بروز فعل و انفعالات شیمیایی فرمالین با فلز و کاستن از کارایی ماده). توصیه می‌شود فرمالین در محفظه‌ای پلاستیکی نگهداری شود تا از احتمال شکسته شدن ناگهانی ظرف و همچنین ریخته شدن ماده بر روی پوست افراد، جلوگیری شود.
  • در هنگام استفاده از فرمالین، محیط مدنظر می‌بایست از تهویه‌ی مطلوب و مناسب برخوردار باشد. انباشت گاز و بوی فرمالین ممکن است موجب بروز حساسیت‌های تنفسی در افراد شود.
  • در صورتی که هر کدام از کارکنان، بعد از استفاده از فرمالین، دچار علائمی نظیر خارش پوستی و یا تنگی نفس و سایر علائم مشابه شدند، می‌بایست فرایند ضدعفونی یا محل استفاده از ماده‌ی شیمیایی فرمالین را ترک کرده و تا خارج شدن گاز، به محل باز نگردند.
  • پیشنهاد می‌شود افرادی که دارای سابقه‌ی بیماری‌های پوستی و یا تنفسی هستند، به‌صورت ویژه‌تری مسائل و نکات ایمنی را رعایت نمایند.

۳- روش استفاده

با توجه به کارکردی که قرار است از ماده‌ی شیمیایی فرمالین داشته باشید، روش استفاده از آن می‌تواند متفاوت باشد. اما معمولاً عمده‌ترین استفاده از فرمالین پزشکی، در راستای استریل سازی و ضدعفونی محیط و برخی از وسایل آلوده بیمارستانی به‌کار برده می‌شود. دستورالعمل‌های درج شده بر روی محصول، مهم‌ترین راهنما و دستورالعمل استفاده از محصول است. بنابراین با مطالعه دقیق دستورالعمل درج شده بر روی محصول و رعایت تمامی نکات ایمنی و بهداشتی، می‌توانید بهترین عملکرد از این محصول شیمیایی را شاهد باشید.

در صورت تمایل به استفاده از خاصیت تثبیت‌کنندگی فرمالین، در آزمایشگاه و یا نگهداری از اجساد، می‌بایست به روش‌های علمی و پیشنهاد شده توسط مراکز علمی عمل نمود. چرا که این موضوع، به نسبت مسئله‌ی کاربرد ضدعفونی، پیچیده‌تر و تخصصی‌تر است.

۴- دسترسی به این ماده شیمیایی

کارخانه‌ها و شرکت‌های مختلفی در چند سال اخیر، نسبت به تولید فرمالین پزشکی اقدام نموده‌اند. برخی محصولات فرمالین و شیمیایی تولید شده توسط این شرکت‌ها، از کیفیت بالایی برخوردار هستند اما متاسفانه برخی تولیدات نیز، با کیفیت پایین تولید شده، از تاثیرگذاری قوی و مناسب برخوردار نیستند.

هنگام خرید فرمالین پزشکی، معمولاً راه حلی که پیشنهاد می‌شود این است که محصول مورد نظر را از توزیع کننده‌ای معتبر و شناخته شده خریداری نمایید تا از بروز هرگونه خسارت مادی، جلوگیری کنید.

گروه صنعتی و بازرگانی دموکریس، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و شناخته شده‌ترین شرکت‌های ارائه‌ی محصولات شیمیایی شناخته می‌شود. اگر به‌دنبال خرید نمونه‌های با کیفیت و مرغوب محصول فرمالین پزشکی هستید، هلدینگ دموکریس می‌تواند جزو بهترین انتخاب‌های شما باشد. این مجموعه با ۳۰ سال سابقه‌ی درخشان و عرضه و ارائه‌ی برندهای با کیفیت و شناخته شده‌ی فرمالین پزشکی، همواره درصدد جلب رضایت مشتریان و مخاطبان خود بوده و همچنان خواهد بود.

۵- قیمت ارزان فرمالین

یکی از دلایلی که می‌تواند شما را به سمت خرید محصول فرمالین پزشکی سوق نمایاند، قیمت ارزان آن نسبت به دیگر محصولات و نمونه‌های مشابه آن است. برای مثال اگر کاربرد مدنظر شما نسبت به استفاده از ماده‌ی فرمالین، ضدعفونی کنندگی و استریل سازی محیط و وسایل بیمارستانی است، بهتر است بدانید قیمت، کارایی و میزان استفاده از این ماده برای پاکسازی موارد عنوان شده، بسیار مقرون به‌صرفه‌تر از دیگر مواد شیمیایی با کاربرد مشابه است.

همین قیمت ارزان فرمالین موجب شده است تا بسیاری از بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و مراکز درمانی، از این ماده در راستای استریل کردن محیط و برخی از وسایل آلوده استفاده نمایند.

مهم‌ترین نکات مصرف فرمالین در پزشکی

به‌صورت کلی، رعایت موارد ایمنی و بهداشتی که در مقاله عنوان شد، به عنوان مهم‌ترین نکات مصرف فرمالین پزشکی یاد می‌شود. در صورت عدم رعایت نکات ایمنی، این ماده نیز همچون برخی از ماده‌های شیمیایی دیگر، می‌تواند تاثیرات منفی و مخربی بر روی انسان بگذارد. پس بهتر است که با حفظ مسائل و نکات ایمن شده، سلامت خود و دیگر پرسنل مشغول به فعالیت را، از هرگونه آسیب و گزند، در امان بدارید.

برای خواندن مطالب بیشتر در مورد کاربرد فرمالین پزشکی، اینجا کلیک کنید.

امتیاز post
مشاوره رایگان محصولات:09052327249