حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

91030608021

با ما در تماس باشـید

فرمالین دامپزشکی

زمان مطالعه11 دقیقه

فرمالین دامپزشکی - دموکریس
تاریخ انتشار : 10 می 2024تعداد بازدید : 0نویسنده : دسته بندی : مواد شیمیایی
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

در جهان شگفت‌انگیز امروز، گسترش زمینه‌های علمی و فناوری، موجب سهولت کار انسان در امور مختلف زندگی و صنعت شده است. علم شیمی به‌عنوان یکی از شاخه‌های مهم، که توانسته نقش پر رنگی از خود را در صنعت، به نمایش بگذارد.

ماده‌ی شیمیایی فرمالین، به‌عنوان یکی از پرکاربردترین مواد شیمی دنیا که در حوزه‌های مختلف صنعتی استفاده می‌شود، در حوزه‌ی پزشکی و دامپزشکی حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. از این ماده برای ضدعفونی محیط زندگی حیواناتی نظیر گاو، مرغ، گوسفند، بز، احشام لبنیاتی اسب و بوقلمون، استفاده می‌شود.

در این مقاله نسبت به معرفی کاربردها و استفاده‌هایی که از فرمالین در شاخه‌ی دامپزشکی می‌شود، خواهیم پرداخت. از همین رو پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید فرمالین، اطلاعات کافی در مورد این محصول داشته باشید.

ویژگی‌ها و خواص فرمالین دامپزشکی

مکان زندگی حیوانات در مراکز دامداری و دامپروی، جزو محیط‌هایی به‌حساب می‌آید که از نظر بهداشتی، می‌بایست تحت نظارت و مراقبت‌های بسیار زیادی باشد. وجود نشانه‌های بیماری در هر کدام از حیوان‌ها، امکان سرایت و گسترش آلودگی را بین دیگر حیوانات میسر ساخته و احتمال انتقال این آلودگی یا بیماری را به انسان افزایش می‌دهد.

بنابر این از آبشخور و یا سیستم آبرسانی حیوانات گرفته تا سطح زمین دامپروری یا مرکز پرورش طیور، می‌بایست عاری از هرگونه آلودگی خطرناک باشد. چرا که در چنین موقعیت‌هایی، اولین اشتباه می‌تواند به آخرین اشتباه تبدیل شود.

از فرمالین دامپزشکی، به‌طور عمده در دو شاخه استفاده می‌شود: نخست به‌عنوان محلول ضدعفونی کننده قوی و بسیار موثر و مورد دوم، در جهت استفاده از خاصیت تثبیت‌کنندگی.

فروش فرمالین دامپزشکی

دموکریس، با گردآوری بهترین برندهای روز دنیا در شاخه‌ی محصولات “فرمالین دامپزشکی” به‌عنوان یکی از مطمئن‌ترین مراکز فروش صنایع شیمیایی شناخته می‌شود.

متاسفانه در شرایط فعلی، برخی از سودجویان، محصولاتی بی‌کیفیت و با غلظت پایین را تحت عنوان فرمالین دامپزشکی به‌فروش می‌رسانند. اگر شما به‌دنبال راهی مطمئن، برای خرید محصولات شیمیایی فرمالین هستید، دموکریس می‌تواند بهترین انتخاب شما باشد.

در صورت تمایل برای تهیه‌ی محصول فرمالین دامپزشکی، از گروه صنعتی و بازرگانی دموکریس، می‌توانید با شماره‌های درج شده تماس حاصل فرمایید تا پس از اطمینان از موجودی محصول، سفارش خود را ثبت نمایید. کارشناسان ما در بخش فروش شرکت دموکریس، آماده‌ی دریافت سفارش‌های مشتریان گرامی هستند.

فروش فرمالین دامپزشکی - دموکریس
فروش فرمالین دامپزشکی – دموکریس

کاربرد فرمالین در دامداری

۱- استفاده جهت ضدعفونی

وجود هرگونه بیماری، آلودگی و یا انگل در مراکز دامپروری و یا پرورش طیور، موجب بروز تلفات و بعضاً خسارت‌های بسیار سنگینی برای صاحبان این مراکز می‌شود.

این بیماری‌ و آلودگی‌ها از روش‌های مختلفی ممکن است وارد محیط زندگی حیوانات شوند.

از ناقل بودن حیوانی که به‌تازگی وارد دامپروری شده و یا آلوده بودن کف کفش‌های کارکنان گرفته تا میکروب و ویورس‌های چسبیده شده به تایر‌ ماشین‌هایی که در دامپروری رفت و آمد می‌کنند، همگی ممکن است به عنوان انتقال دهنده، آلودگی و بیماری‌های جدیدی را به حیوانات سرایت دهند.

فرمالین دامپزشکی که معمولاً با غلظت ۳۷ درصد شناخته و استفاده می‌شود، یکی از موثرترین و بهترین ماده‌های ضدعفونی، جهت نابودی و از بین بردن هرگونه آلودگی، باکتری، بیماری و انگل، در مراکز دامداری و دامپروری شناخته می‌شود.

فرمالین به‌علت ساختار شیمیایی منحصر به‌فردی که دارد، در تماس با آلودگی موجود، ساختار باکتری، انگل و یا ویروس را مورد هدف قرار داده و آن را به‌طور کلی نابود می‌سازد. این ماده پس از از بین بردن آلودگی‌ها، تبخیر شده و خطری برای حیوانات و پرسنل نخواهد داشت.

با استفاده از محلول فرمالین دامپزشکی، می‌توان محیط دامداری، دامپروری و یا مرکز پرورش طیور را با رعایت تمامی نکات ایمنی و بهداشتی ضدعفونی کرد، تا از وجود و سرایت هرگونه آلودگی میان حیوانات، به‌صورت جدی و موثر جلوگیری کرد.

۲- استفاده در جهت تثبیت‌کنندگی (تثبیت بافت‌ها به منظور حفظ سلول‌ها و معماری بافت)

این استفاده از فرمالین، در آزمایشگاه‌های دامپزشکی رایج است. در این آزمایشگاه‌ها، برای نگهداری هرچه بهتر از نمونه‌های آزمایشی حیوانات، از فرمالین استفاده می‌شود.

این ماده‌ی شیمیایی، از فاسد شدن و تغییر بافت‌های سلولی جلوگیری کرده و در نتیجه، کمک شایانی به متخصصان آزمایشی در آزمایشگاه‌ها می‌کند.

کاربرد فرمالین در دامداری - دموکریس
کاربرد فرمالین در دامداری – دموکریس

نحوه استفاده از فرمالین دامپزشکی

محلول فرمالین پزشکی که بیشتر به عنوان خرید مواد شیمیایی صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، با توجه به هدفی که قرار است از آن به‌کار گرفته شود، نحوه‌ی مصرف متفاوتی دارد. موارد عمده‌ی استفاده از فرمالین دامپزشکی، به شرح زیر است:

ضدعفونی از طریق پمپاژ ماده‌ی فرمالین بر روی سطوح مختلف

برای ضدعفونی محیط دامداری، دامپروری یا مرکز پرورش طیور، معمولاً با توجه به ابعاد سوله یا محوطه، مخزن سم‌پاش مناسبی تهیه شده و با ریختن محلول فرمالین درون آن، نسبت به ضدعفونی از طریق پمپاژ بر روی سطوح مختلف، انجام می‌شود.

در این نوع استفاده، پیش ازآغاز مرحله‌ی ضدعفونی، کارکنان نظافتی مرکز تلاش می‌کنند تا با پاکسازی کلی، هرگونه ظرف غذا، آب و باقی‌مانده‌های مدفوع حیوانات را جمع‌آوری نمایند.

پس از این نظافت کلی، مسئول ضدعفونی نقاط مختلف دامداری را بازدید کرده و نقاطی که نیاز بیشتری به استفاده از ماده‌ی ضدعفونی کننده دارند را علامت‌گذاری می‌کند.

با رعایت کامل نکات بهداشتی و ایمنی فردی، فرایند ضدعفونی با ماده‌ی فرمالین دامپزشکی آغاز می‌شود. ماده می‌بایست به‌خوبی بر روی سطوحی که احتمال و یا امکان وجود آلودگی بر روی آن‌ها داده می‌شود، به‌وسیله‌ی سم‌پاش پمپاژ شده و فرصت لازم برای خشک شدن به آن‌ها داده شود.

توجه داشته باشید که خیس بودن سطوح به معنی آن است که هنوز فرایند ضدعفونی به پایان نرسیده و آلودگی‌ها پس از خشک شدن، به‌صورت قطعی نابود می‌شوند.

۲. پیشگیری از ورودی آلودگی‌ها

با توجه به اینکه در برخی موارد، دام‌ها بر روی مدفوع خود و دیگر حیوانات پا می‌گذارند، سطح زیرین سُم حیوانات (گاو و گوساله)، منبع سیاری از انواع آلودگی‌ها حساب می‌شود.

از همین طریق پیشنهاد می‌شود جهت ورود حیوانات به داخل دامپروری، ترکیب و درصد مناسبی از فرمالین دامپزشکی را مانند حوضچه‌ی ورود، برای حیوانات ایجاد کرده تا پای دام‌ها با ورود به ماده‌ی فرمالین، در همان بدو ورود ضدعفونی شوند.

این موضوع برای سلامتی تک به تک حیوانات حاضر در دامداری مهم و پر اهمیت تلقی می‌شود.

۳. استفاده برای از بین بردن انگل‌ها و آلودگی‌های بیرونی تخم حیوانات

درمرغداری‌ها و مراکز پرورش طیور، مسئله‌ی حفاظت از بهداشت محیط و حیوانات نیز به‌صورت جدی دنبال می‌شود. ورود هرگونه آلودگی به مرغداری‌ها موجب بروز مشکلاتی نظیر ضعف جسمانی مرغ‌ها، اختلال در روند جوجه‌کشی (کم شدن تعداد تخم‌گذاری و همچنین مشکلاتی در بسته شدن نطفه) به‌همراه خواهد داشت.

از همین خاطر، از محلول فرمالین برای زدودن آلودگی‌های موجود بر لایه‌های بیرون تخم‌مرغ‌ها نیز استفاده می‌شود.

توجه داشته باشید که غلظت استفاده از مواد می‌بایست طبق توضیحات ارائه شده توسط سازنده محصول باشد تا هیچ‌گونه خسارتی نظیر تلفات جوجه‌ها یا مرغ‌ها به مجموعه‌ی پرورش طیور وارد نشود.

همچنین شبکه‌ی آبرسانی مرغداری با کمک فرمالین ۳۷ درصد ضدعفونی می‌شود تا احتمال سرایت بیماری از طریق آب نیز کاهش و حتی به صفر رسیده شود.

۴. حمام پا برای دام‌ها

سلامتی و بهداشت سُم گاوها، در پرورش و نگهداری از دام‌ها اهمیتن بالایی دارند. تحقیقات علمی و پژوهشی مختلفی ثابت کرده است که فضای کف و کناره‌های سُم گاوها، منبع شکل‌گیری و پرورش عفونت‌های مختلف و خطرناکی به حساب می‌آید.

پا گذاشتن گاو بر روی مدفوع خود و سایر گاوها، یکی از راه‌های جمع شدن آلودگی و ایجاد عفونت در این حیوان شناخته می‌شود. عفونت احتمالی، سلامت گاوهای شیرده را در معرض خطر بسیار زیادی قرار می‌دهد.

در برخی از کشورهای دنیا، آنتی‌بیوتیک‌ها به‌عنوان خط قرمزی برای استفاده در حمام پا شناخته می‌شوند. از همین خاطر، بهره‌گیری از فرمالین دامپزشکی به‌عنوان یکی از روش‌های مفید و کم خطر پیشنهاد و جایگزین شده است.

در این نوع استفاده از فرمالین دامپزشکی، ابتدا غلظت مناسبی از محلول آماده‌سازی می‌شود و پای حیوان در آن قرار می‌گیرد. با ورود سٌم گاو به ماده‌ی ضدعفونی، تمامی آلودگی‌های موجود توسط این ماده‌ی شیمیایی از بین می‌روند.

لازم به ذکر است، در آماده‌سازی ترکیب فرمالین، به غلظت مناسب و اندازه‌ی آن توجه کافی را داشته باشید تا آسیبی به حیوان و یا پرسنل وارد نشود.

رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در استفاده از فرمالین

فرمالین دامپزشکی با غلظت ۳۷ درصد و به‌صورت مایع استفاده می‌شود. این مواد به‌عنوان یک محصولی شیمیایی، دارای مضرات و خطرات قابل توجهی برای انسان است که هرگونه بی‌توجهی و غفلت نسبت به مسائل و نکات بهداشتی، عواقب جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت.

با توجه و رعایت به نکاتی که عنوان می‌شود، شما می‌توانید بدون هیچ‌گونه مشکل و ریسک خطرناکی برای خود و اطرافیان‌تان، از این محصول در جهت سلامتی محیط مرکز دامداری و دامپروری، استفاده نمایید.

 • هنگام استفاده از فرمالین دامپزشکی، صورت خود را با ماسک چند لایه پوشانده و از عینک مخصوص استفاده نمایید.
 • بویی که از فرمالین متصاعد می‌شود، برای انسان بسیار خطرناک شناخته شده است. در صورت سوزش گلو، از محل ضدعفونی فاصله گرفته و در هوای آزاد قرار بگیرید. در صورت ادامه داشتن وضعیت، به مرکز درمانی مراجعه نمایید.
 • در صورتی که هر کدام از کارکنان مرکز دامپروری، دارای سابقه‌ی ‌بیماری تنفسی یا پوستی است، می‌بایست از محیط ضدعفونی دور مانده و پس از چند ساعت، با خشک شدن سطوح و از بین رفتن بوی فرمالین، وارد محوطه شود.
 • در تمام مراحل استفاده از فرمالین، باید لباس محافظتی و دستکش، بر تن مسئول ضدعفونی باشد.
 • در صورت مشاهده‌ی حساسیت‌هایی نظیر تنگی نفس، سوزش چشم و یا سوزش پوست بر روی هرکدام از کارکنان، فرد مورد نظر باید سریعاً محل ضدعفونی را ترک کرده و به یکی از مراکز بیمارستانی مراجعه نماید.
 • در محیطی که محلول فرمالین دامپزشکی استفاده می‌شود، سیستم تهویه‌ی هوا می‌بایست روشن بود. نبود سیستم تهویه‌ی هوای مناسب امکان مسمومیت تنفسی کارکنان را رقم می‌زند.
 • هنگام فرایند ضدعفونی، سالن مربوطه می‌بایست از نور کافی و مناسب برخوردار باشد. تاریکی و نور کم محیط موجب پنهان ماندن برخی از نقاط از چشم کارکنان مسئول ضدعفونی شده و در نتیجه، درصدی از آلودگی همچنان در محوطه باقی می‌ماند.
 • هنگام تهیه‌ی محلول، حتماً از دستورالعمل‌های شرکت سازنده که بر روی محصول درج شده است پیروی کنید.
 • پس از پایان مرحله‌ی ضدعفونی، تا زمان خشک شدن همه‌ی سطوح، نباید حیوانات وارد محوطه شوند.
 • پس از ضدعفونی، تمامی کارکنان باید نسبت به پاکسازی سطوح بیرون کفش یا چکمه‌های خود اقدام نمایند تا آلودگی تازه‌ای وارد محیط نشود.
 • در صورت نیاز به نگهداری از فرمالین برای ضدعفونی‌های بعدی، حتما این محصول شیمیایی را در محفظه‌ی پلاستیکی ضخیم نگهداری کنید. زیرا ریختن فرمالین در ظروف فلزی موجب فعل و انفعالات شیمیایی شده و از کارایی محصول می‌کاهد. همچنین ظرف نگهداری از این ماده در ظرف شیشه‌ای، بدین دلیل توصیه نمی‌شود که با ترک بر داشتن شیشه و یا شکسته شدن آن، امکان آسیب رسیدن به افراد وجود دارد.
 • تایر ماشین‌های دامداری می‌بایست ضدعفونی شده و در صورت وجود ماشین حمل و نقل حیوانات، محوطه‌ای که حیوان در ماشین قرار می‌گیرد نیز باید ضدعفونی شود.

تهیه فرمالین دامپزشکی

تهیه فرمالین دامپزشکی - دموکریس
تهیه فرمالین دامپزشکی – دموکریس

با توجه به توضیحاتی که در این مقاله ارائه شد، استفاده از فرمالین دامپزشکی برای استفاده در دامداری‌ها، دامپروری‌ها و مراکز پرورش طیور ماده‌ای مهم و پر کاربرد تلقی می‌شود.

حفظ مسائل بهداشتی در مشاغل و مراکزی که عنوان شد، امری ضروری و مهم تلقی می‌شود چرا که ورود و بروز هرگونه بیماری، موجب تلفات سنگین بین حیوانات و در پی آن، خسارت‌های سهمگین را برای صاحبان مراکز دنبال داشته باشد.

تجربه‌ی سخت و تلخ همه‌گیری کرونا، به همه‌ی کشورها ثابت کرد که باید توجه ویژه‌ای بر بیماری‌هایی که قابلیت انتقال و سرایت از حیوان به انسان را دارا هستند، داشت. بنابراین سلامت مصرف کنندگان محصولات دامی نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

اگر شما صاحب مرکز دامداری، دامپروری و یا مرکز پرورش طیور هستید، شک نداشته باشید که فرمالین دامپزشکی از ارکان مهم ضدعفونی و حفظ سلامتی محیط شما خواهد بود. با خرید فرمالین دامپزشکی، از ضررهای هنگفت و سهمگینی که ممکن است برای شغل، سرمایه و اعتبار شما به‌وجود آید، جلوگیری کنید.

اما چگونه این محصول را باید سفارش داد؟ چه برندی از فرمالین دامپزشکی برای کار شما مناسب است؟ چه برندی از کیفیت محصول بیشتری برخوردار است؟

این سوالات ممکن است در ذهن شما ایجاد شده باشد و ما در شرکت دموکریس، برای تمامی این سوال‌ها، پاسخ‌های قانع‌کننده‌ای ارائه می‌دهد.

در شرایطی که در بازار امروز، برخی محصولات جعلی، با کیفیت پایین و غلظت نامناسب، به‌عنوان فرمالین دامپزشکی ۳۸ درصد، توسط برخی افراد سودجو به فروش می‌رسد، باید هوشیاری بسیاری نسبت به خرید مطمئن این محصول داشت.

شرکت دموکریس، به‌عنوان یکی از درخشان‌‌ترین و مهم‌ترین مراجع ارائه‌ی محصولات شیمیایی صنعتی در ایران، آماده‌ی ارائه‌ی بهترین برندهای موجود از محصول فرمالین دامپزشکی به متقاضیان و خریداران محترم است.

۳۰ سال تجربه‌ی درخشان این مجموعه بر همگان ثابت کرده است که صداقت در گفتار و عمل، شعار نیست، بلکه دستاورد مهم دموکریس به‌حساب می‌آید.

گروه صنعتی و بازرگانی دموکریس، به عنوان عرضه کننده برتر فرمالین 37%، آماده فروش این محصول در حجم عمده و یا خرده می‌باشد.

برای خواندن مطالب بیشتر در مورد فرمالین دامپزشکی، اینجا کلیک کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
مشاوره رایگان محصولات:09052327249